Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaplička na Urbergu

Fabelova kaplička

Nejstarší zděná kaplička v Šenově se nacházela na i dnes velmi hezkém místě. Vrch Urberg (česky Prakopec) je nejvyšším bodem ve středu města. Také se v jedné pověsti o stavbě kostela píše, že bylo uvažováno o Urbergu jako o vhodném místě pro stavbu kostela. Nakonec se kostel postavil tam, kde stojí dodnes, ale o pár set let později zde stejně zděnou kapli postavili. Jak dlouho tu kaple stojí není známo, ale na staré mapě z roku 1764 je již název kopce Urberg a symbol zděné kaple vyznačen. Tudíž z toho vyplývá, že kaple je minimálně o pár let starší. 

Kapli nechal na svém pozemku postavit Baltazar Grohmann (*27.9. 1721), sedlák ze statku č. 24, později tento statek dostal číslo popisné 171. Selský rod Grohmannů se v Šenově vyskytoval již na počátku 18. století. Dokazují to údaje z Tereziánského katastru z roku 1718 a matričních zápisů. 

V Šenově se zachovalo mnoho církevních křížků, ale i ty křížky a kaple, které se nedochovaly, měly ve svém názvu většinou příjmení toho, kdo si je objednal a zaplatil, jako Menzelův křížek (pod kostelem), Steinův křížek (u hřbitova), atd. Stejné to bylo i u kaple na Urbergu. Sedlák Grohmann měl přezdívku Fabel. Jak už to bývá zvykem i z našich dob, upřednostňuje se přezdívka před jménem. Kapli se říkalo „Fabels Kapelle“, tedy Fabelova kaple a takto byla označována až do roku 1945. Později se název nepoužíval a říkalo se jen "Urberg".

Poloha kaple na kopci s výškou 375 m n.m. dává nádherný výhled po celém území Šenova. Musíme si představit, že v roce 1800 nestály dvě třetiny dnešních domů. Ke kapličce na vrchol kopce vedly dvě cesty. Mírnější pozvolna stoupající byla cesta začínající od kostela. Vedla rovně přes zelenou louku až na vrchol ke kapličce. Tuto cestu přerušil v roce 1903 výstavbou velmi reprezentativní vily továrník Johann Hille (1811-1906). Sám pan továrník s rodinou k nedaleké kapličce chodili. Dokládá to zděná brána s klenbou v plotu zahrady, která se zachovala dodnes. Druhá náročnější cesta vedla ze západní strany kopce od statku čp. 299 Johanna Kaufera, která v poslední třetině své délky stoupala po hrubě opracovaných žulových schodech, dodnes zachovaných.

Fabelova kaple, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, je obdélného půdorysu s půlkruhovým zakončením. Zdi jsou masivní, z kamene. V průčelí (jižní stěna) byly dvoukřídlé obdélné dveře s průzorem ve vrchní třetině. Na východní straně bylo jediné malé okno. Na štítu z dřevěného obložení byl upevněn trojúhelníkový symbol „Boží oko“. Střecha byla pokryta dřevěným šindelem. Vnitřní i vnější omítky hladké. Celá kaple byla velmi šikovně vsazena do terénu. V oblouku byl terén více jak jeden metr nad úrovní podlahy. V interiéru kaple se nacházel malý oltář a obrazy Matky Anny. Krátce před rokem 1836 byla kaple celá opravena a položena nová šindelová střecha, jak to uvádí zpráva pro Šenovskou farnost ze dne 1. března 1836, kterou vyhotovili Franz Leipelt, farář a Franz Kunerth, vikář.

Po roce 1945 kaple již pro většinu obyvatel Velkého Šenova pozbyla významu a začala bez udržování chátrat. Je velká škoda, že tyto historické památky byly považovány za zcela zbytečnou věc pro život. Kaple v roce 1965 již byla bez střechy. Dnes v blízkém okolí torza kaple je spousty kamenů, které kdysi, složeny v jeden celek, sloužily lidem po několik století.