Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaple a kapličky

Ovčí kaple

Nejstarší zaznamenání kapličky v Šenově je bezesporu dřevěná kaplička, které se říkalo „Ovčí kaple“ - „Schafkapelle“. Proč se jí takto říkalo a kdy byla postavena není známo. V období velkého nedostatku farářů, chodívali věřící i do Lipové. To trvalo od roku 1668 do roku 1782, tedy 114 let, lze tedy předpokládat, že farníci (ovečky), si na počátku té doby postavily dřevěnou kapličku. Za kapličkou byla krátká ulička, která spojovala cestu z Lipové do vsi Šenova, té uličce se říkalo "ovčí ulička". Stará chatrná  dřevěná kaple stávala za dřevěnou chalupou čp. 332 sudaře Gottlieba ARNOLDA († 1829). Ten domek už cca dvě století nestojí, v 30tých letech 20.století na jeho místě byla postavena současná vila (křižovatka u zrcadel na Lipovou).

 Ale v období panujícího velkého nedostatku farářů, byl Šenov opět pobočkou lipovského kostela, jak tomu bylo pod již katolickým farářem Johannesem Noakem de Geyfeld (1624-1635) a pod Antonem Schliven (1637-1640). V onen čas přicházel duchovní z Lipové do Šenova ve všední den. Když nastal takový případ, potom zvonily všechny zvony, aby je lidé lépe slyšeli a byli tím upomínáni k návštěvě kostela. To trvalo od roku 1668 do roku 1782, tedy 114 let.

 

Tuto starou kapličku nechal vrchní úředník kolem roku 1815 zbourat ( v roce 1807 jíž nestála) a na popud hraběnky Walburgry ze Štenberka  (1754-1821) na tom místě nechal postavit kříž, který později při zhotovení silnice do Lipové (v roce 1837), přemístili na druhou stranu cesty. Kříž tam stojí dnes. 

snimek-obrazovky-2023-01-04-122047.jpg

 

Kostní kaple u kostela  sv. Bartoloměje

stara-hrbitovni-kaple-u-kostela.-postavena-v-2.-polovine-18.-stol.-rikalo-se-ji-ovci-kaple.-byla-zbourana-v-roce-1923..jpg    kaple-u-kostela--dokumentace-k-jejimu-odstraneni-v-roce-v-srpnu-1923.jpg

Velký Šenov měl již od svých počátků hřbitov umístěný u kostela. Zde byla počátkem 18. století postavena klasicistní hřbitovní kaple, mezi lidmi nazývaná kostní kaple, do které bývaly uloženy kostní ostatky již dříve pohřbených. V roce 1873 byl postaven nový hřbitov a od následujícího roku přestal být ten starý využíván. První pohřbenou na novém hřbitově byla 6. ledna 1874 Emma Merkvytschková, sedm a půl měsíce stará dívka z Leopoldky čp. 9.(1) Pro starou hřbitovní kapli se nenašlo nové využití, proto postupně chátrala, až bylo roku 1923 rozhodnuto o jejím stržení. Při stavbě opěrné zdi kolem starého kostelního hřbitova byly do její zdi umístěny náhrobky pochovaných.

Kaple měla obdélný půdorys. Průčelí zdobila na každé straně dvojice pilastrů doplněných o kamenné desky se jmény farářů. Pilastry zakončovala římsa, která přecházela i na boční stěny. Ve výrazném trojúhelníkovém štítu byl umístěn nedochovaný znak. Veliké dvojkřídlé dveře byly zakončeny obloukem. V každé z bočních stěn bylo umístěno půlkruhové okno. Boční stěny dále zdobila římsa, nárožní pilastry a kamenné náhrobní kameny. Sedlová střecha neměla věž, zdobil ji jen malý kovový kříž.

(1) SOA v Litoměřicích. vademecum.soalitomerice.cz