Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křížová cesta

28. 6. 2012

Richterova kaple
Mnohem dříve než bylo uvažováno kde by mohla být zřízena Křížova cesta, stála na tom to místě dřevěná kaple, uvnitř byl malý oltář na kterém byl namalovaný kříž s obrazem pod Kristovým hrobem.
Pozemek vlastnil  Johann Josef Endler, majitel  panství v Šenově čp. 1.

V roce 1835 se nacházela kaple v dobrém stavu.

 

 

 

datum_po_zen_by_se_mohl_odhadnout_podle_strom_l_pa_.jpg

                                              Křížová cesta.

Myšlenka zřídit u Velkého Šenova křížovou cestu zrála v Ambroži Hillem dlouho. Prvním místem, které mělo být pro Křížovou cestu ideální byl kopec zvaný Urberg (vedle malé školy). Bohužel vlastník sedlák Josef Grohmann ze statku čp. 171, tento pozemek nechtěl prodat. V roce 1855 se tedy domluvil s Josefem Endlerem z čp. 1 a zakoupil pozemek při patě kopce zvaného Wacheberg (Strážný vrch). O rok později již zde stála Křížová cesta a o dalších šest let později byla postavena kaple. Později lidé tomu to místu začali říkat Kreuzberg (Křížový vrch).

   Ambrož Hille (1782-1863) zřídil východně od Strážného vrchu v roce 1856 Křížový vrch. Křížovou cestu posvětil 8.9. 1856 biskup Augustin Bartoloměj Hille (bratr Ambrože H.). Čtrnáct kamenných zastavení zhotovil šenovský sochař Karl Otto. Obrazy maloval jiřetínský malíř J. Birnbaum. Dominantou křížové cesty byla kaple Kalvárie, Boží hrob a socha Ježíše Krista na kříži. Roku 1918 malíř Neumann vytvořil obrazy na jednotlivých zastaveních nové Křížové cesty. V roce 1939 tomu bylo naposled, kdy byl opraven Křížový vrch i s malbami. Opravu provedl z pověření Marie Isabelly Marschnerové (1883 – 1941), rozené Steinové, jež ji také zaplatila, lipovský umělecký malíř Josef Franze (1879 – 1971). Každoročně se v Šenově v neděli po 15. srpnu konalo procesí, které doprovázeno hudbou přicházelo na Křížový vrch k bohoslužbě. V padesátých letech minulého století byla již všechna zastavení povalena, což paradoxně bylo dobře, neboť pro svoji váhu ležela mnoho desítek let jen tak a nikdo s nimi nehýbal. Kaple Kalvárie již měla rozbitou střechu a řadu let do ní zatékalo, což urychlilo její rozvalení. Kaplička Božího hrobu statečně vydržela nápor místních nenechavců až do let sedmdesátých. Z Křížové cesty, která již neplnila svoji roli pro kterou byla postavena, se odvážel materiál k dalším jiným stavebním účelům.   

 Zvonek, jenž vydával vysoké tóny, byl po roce 1946 přenesen do kostelní věže. 

V letech 1997-2000 bylo opraveno 13 zastavení a vztyčen dřevěný kříž. Kaple Kalvárie a Božího hrobu již opraveny nebyly.

snimek-obrazovky-2022-01-15-161120.jpg

 

kaplicka-foto-1949.jpg 

část kaple Kalvárie a jedno zastavení foto 1945

kaple-krizova-cesta-senov.jpg

Kaple Kalvárie se zvonicí foto 1930.

 

kriz-na-miste-krizove-ceste-mapa-1764-1767.jpgKříž v červeném oválu označuje dřevěnou kapli, které se říkalo Richterova kde přibližně za sto let bude vybudována Křížová cesta. mapa z let 1764-1767

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky církevní